Kup bilet Kup bilet z noclegiem
9laj.jpg

9 Letnia Akademia Jazzu

 

Wolność, bunt, energia. Z tym kojarzy nam się jazz. Od drugiej połowy XX wieku daje i grającym, i słuchającym poczucie wolności, sprawia – tak kilka dekad temu, jak dziś – że buntują się przed bylejakością i uciskiem (nawet jeśli niedosłownym), napełnia energią, która prowokuje do działania i infekuje – w coraz większym stopniu, co udowadnia rosnąca frekwencja na naszym festiwalu. Dziewiąta edycja Letniej Akademii Jazzu ma szansę udowodnić, że muzyka jazzowa jest fundamentem, na którym Polacy wybudowali wyjątkowość swojej kultury narodowej. Polscy jazzmani wyróżniali się na arenie międzynarodowej indywidualnością, dali zapamiętać zagranicznej publiczności, dzięki czemu dziś możemy być z nich dumni. Chcemy przypomnieć ich dorobek, naszkicować sylwetki i udowodnić publiczności, że jazz jest żywy i warto się nie na niego otworzyć.

Na tegoroczną edycję Letniej Akademii Jazzu zaprosiliśmy do Łodzi muzyków światowego formatu. Gwiazdą IX LAJ będzie Pharaoh Sanders – saksofonista tenorowy, wielka postać nowojorskiej awangardy, charyzmatyczny głos światowego jazzu, którego Ornette Coleman nazwał najlepszym saksofonistą tenorowym na świecie. Przy Łąkowej 29 wystąpi Ed Partyka, amerykański aranżer, dyrygent i puzonista. W Wytwórni zagra również Beady Belle, projekt norweskiej wokalistki Beate S. Lech, której najnowsza płyta utrzymana jest w stylistce klasycznej wokalistyki jazzowej, połączonej z soulem lat 70. oraz ludowymi pieśniami norweskimi.

W repertuarze dziewiątej Letniej Akademii Jazzu nie zabraknie koncertów w wykonaniu wybitnych polskich muzyków. Piotr Wojtasik przypomni postać Tomasza Szukalskiego; podczas LAJ zaprezentuje materiał z ich wspólnego projektu „Escape”. Gościem Letniej będzie Sławomir Jaskułke, polski pianista jazzowy, który specjalnie na LAJ powoła ośmioosobowy skład i przygotuje materiał inspirowany płytą „Astigmatic” w związku z 50. rocznicą jej wydania. Płytę „Astigmatic” przywoła również Grzegorz Karnas - znakomity wokalista jazzowy. Podczas dziewiątej edycji wystąpi również grupa „najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu”, jak nazwał słynny jazzowy kwartet smyczkowy Atom String Quartet Jan „Ptaszyn” Wróblewski.

LAJ to festiwal światowych premier. Program dziewiątej edycji obejmować będzie dwie duże orkiestry. Słynna międzynarodowa orkiestra Ed Partyka Jazz Orchestra złożona z najlepszych europejskich muzyków młodego pokolenia wykona po raz pierwszy utwory inspirowane twórczością Jerzego Partyki – kompozytora muzyki filmowej, z którym to spokrewniony jest założyciel, kompozytor i dyrygent orkiestry – Edward Partyka. Festiwal zamknie koncert Polskiej Orkiestry Radiowej; muzyków poprowadzi Michał Klauza, dyrygent, dyrektor artystyczny POR. Orkiestra wykona utwory Bronisława Kapera, polskiego oscarowego kompozytora i jazzmana, w aranżacji Aleksandry Tomaszewskiej, nazywanej polską Marią Schneider. Tym samym po raz pierwszy w roku 2016 przypomnimy postać tego zasłużonego w dziejach muzyki filmowej i jazzowej polskiego artysty.

Letnia Akademia Jazzu to również możliwość prezentacji młodych zespołów debiutujących. W tym roku na dużej scenie festiwalowej obok gwiazd polskiego i światowego jazzu wystąpią również tacy artyści, jak Marek Pospieszalski Quartet, Dominika Rusinowska czy Kinga Głyk trio.

 

Newsletter

Wypisz się z Newslettera

Aby wypisać się z listy subskrybentów podaj swój adres email

Zapisz się na nasz Newsletter

Wypełnij formularz, aby dopisać się do newslettera.Wyrażenie powyższej zgody jest całkowicie dobrowolne. Osoba której dane dotyczą ma prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Administratorem Państwa danych osobowych jest Film Hotel sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi przy ulicy Łąkowej 29. W sprawach związanych z danymi osobowymi można również zwracać się bezpośrednio do Inspektora Ochrony Danych poprzez wysłanie wiadomości na adres: e-mail iod@wytwornia.pl.
  • Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu informowania Państwa o imprezach odbywających się w Film Hotel sp. z o.o. (w tym w klubie Wytwórnia), a podstawą prawną do przetwarzania danych osobowych jest Art. 23 ust. 1 pkt. 1 Ustawy o ochronie danych osobowych (po 25 maja 2018 r. Art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej Rozporządzenia).
  • Państwa dane mogą zostać ujawnione pracownikom firmy administrującej stroną www.wytwornia.pl. Ujawnienie może mieć miejsce tylko w celu i zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania strony. W celu przekazywania Państwu informacji o wydarzeniach Państwa adres e-mail będzie udostępniony firmie która w naszym imieniu zarządza wysyłką wiadomości.
  • Ponieważ osiągnięcie celu przetwarzania danych osobowych nie jest procesem który można zakończyć w konkretnym terminie dane z tego zbioru są przetwarzane do czasu wycofania zgody lub zgłoszenia zastrzeżenia przez osobę której dane dotyczą.
  • Osoby których dane dotyczą mają prawo do żądania od Film Hotel sp. z o.o. dostępu do danych osobowych które ich dotyczą, sprostowania danych, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych. Informujemy Państwa również o prawie do wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  • Film Hotel sp. z o.o. nie poddaje danych marketingowych zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu które mogłoby wywoływać wobec nich skutki prawne lub istotnie na nich wpływać.

Wyślij repertuar na mail

Podaj adres email na który zostanie wysłany repertuar.