Kup bilet Kup bilet z noclegiem

12. LAJ - Backspace / MONA Elodie Pasquier, koncerty w ramach Jazz Connective

WSTĘP WOLNY

Opis

Organizator: Wytwórnia

Wstęp wolny

Harmonogram:

19:30
Otwarcie bram
20:00 Koncert Backspace


Część I: Backspace – Koncert w ramach Jazz Connective
Część II: MONA Elodie Pasquier – Koncert w ramach Jazz Connective


BACKSPACE

BACKSPACE to jedna z najbardziej oryginalnych grup na europejskiej scenie muzyki improwizowanej. Duet został powołany przez akordeonistę Zbyszka Chojnackiego oraz skrzypka Łukasza Czekałę w 2013 roku. Muzycy z powodzeniem łączą brzmienia akustycznego akordeonu i elektrycznych skrzypiec z możliwościami współczesnej technologii.

Dialog, interakcja, improwizacja, live sampling oraz kreatywne wykorzystanie programów komputerowych (Ableton Live), efektów elektronicznych, a nawet przedmiotów codziennego użytku, pozwoliły stworzyć unikalne brzmienie i niepowtarzalny język muzyczny zespołu. Integracja instrumentów z elektroniką pozwoliła na stworzenie takich dźwięków, które byłyby niemożliwe do uzyskania na instrumentach akustycznych. Otwiera to drzwi do nowych, niezbadanych dotąd rejonów muzyki, pełnych ogromnej palety barw, za pomocą których artyści mogą wyrażać emocje oraz budować atmosferę i przestrzeń.


W twórczości duetu BACKSPACE słuchacze odnajdą ich zafascynowanie zarówno muzyką symfoniczną, minimalizmem, stylem „tintinnabuli” czy muzyką aborygenów, jak i nordic new jazzem, ambientem, electro oraz housem. Do swoich inspiracji przy tworzeniu zaliczają przyrodę i człowieka,  jego przeżycia, niezwykłość i codzienność, sprawy ulotne i nienamacalne, ale też to, co można dotknąć. Jak sami przyznają, duży wpływ na ich twórczość miały niemiecka scena techno i ekspresjonizm abstrakcyjny. Z kolei spośród artystów wymieniają: Mikołaja z Radomia, Maurice Ravela, Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Johna Cage’a, Mortona Feldmana, Milesa Davisa, Stiana Westerhusa, Witkacego czy Salvadora Dali. Taka mieszanka gatunków, bodźców skłaniających do komponowania oraz fuzja różnych dziedzin sztuki rozbudza w odbiorcy ciekawość, jak finalnie może brzmieć ich twórczość. Duet tworzy na zasadzie „tu i teraz”, a każdy nowy dźwięk podpowiada, jaki będzie następny. Dzięki temu każdy ich koncert przybiera formę niezwykłego i niepowtarzalnego widowiska.


MONA

Czy możliwym jest, by dzieło muzyczne miało w sobie taką głębię, duszę, osobowość, że staje się integralną częścią nie tylko wykonawcy, ale i słuchacza? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w twórczości niezwykłej artystki, francuskiej klarnecistki i kompozytorki Elodie Pasquier, która przewodzi kwintetowi MONA.

O Pasquier krytycy mówią, że to jedna z najbardziej obiecujących francuskich jazzmanek. W każdej wygrywanej przez siebie melodii eksponuje osobisty wszechświat, a jej muzyczna podróż staje się także nasza, podobnie jak jej radość czy smutek. I w tej właśnie podróży zawarte jest wszystko, czego potrzeba, by narodził się prawdziwy talent.

MONA nie jest zwykłym kwintetem. MONA to zjednoczony dźwięk, który wciąż ewoluuje i krąży. Tę doskonałą jedność przepełniają świeżość oraz szczerość, która obcując ze słuchaczem staje się prawie namacalna.

„Mona” nie jest też po prostu pierwszym albumem. Jest świadectwem przeszłości, jej delikatności, zmysłowości, zmarszczek, pęknięć i radości tam, gdzie wszystko się zaczyna, gdzie wszystko się zatrzymuje i gdzie wszystko dzieje się ponownie.

Elodie Pasquier – klarnet, kompozycje; Fred Roudet – trąbka, skrzydłówka; Romain Dugelay – saksofon altowy, barytonowy, efekty; Franck Vaillant – perkusja, efekty; Thibaut Florent – gitara;


Więcej informacji na stronie: http://www.letniaakademiajazzu.pl/index.php?pg=Jazz_Connective oraz https://jazzconnective.eu/.

Projekt Jazz Connective jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 oraz ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa.


Newsletter

Wypisz się z Newslettera

Aby wypisać się z listy subskrybentów podaj swój adres email

Zapisz się na nasz Newsletter

Wypełnij formularz, aby dopisać się do newslettera.Wyrażenie powyższej zgody jest całkowicie dobrowolne. Osoba której dane dotyczą ma prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Administratorem Państwa danych osobowych jest Film Hotel sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi przy ulicy Łąkowej 29. W sprawach związanych z danymi osobowymi można również zwracać się bezpośrednio do Inspektora Ochrony Danych poprzez wysłanie wiadomości na adres: e-mail iod@wytwornia.pl.
  • Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu informowania Państwa o imprezach odbywających się w Film Hotel sp. z o.o. (w tym w klubie Wytwórnia), a podstawą prawną do przetwarzania danych osobowych jest Art. 23 ust. 1 pkt. 1 Ustawy o ochronie danych osobowych (po 25 maja 2018 r. Art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej Rozporządzenia).
  • Państwa dane mogą zostać ujawnione pracownikom firmy administrującej stroną www.wytwornia.pl. Ujawnienie może mieć miejsce tylko w celu i zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania strony. W celu przekazywania Państwu informacji o wydarzeniach Państwa adres e-mail będzie udostępniony firmie która w naszym imieniu zarządza wysyłką wiadomości.
  • Ponieważ osiągnięcie celu przetwarzania danych osobowych nie jest procesem który można zakończyć w konkretnym terminie dane z tego zbioru są przetwarzane do czasu wycofania zgody lub zgłoszenia zastrzeżenia przez osobę której dane dotyczą.
  • Osoby których dane dotyczą mają prawo do żądania od Film Hotel sp. z o.o. dostępu do danych osobowych które ich dotyczą, sprostowania danych, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych. Informujemy Państwa również o prawie do wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  • Film Hotel sp. z o.o. nie poddaje danych marketingowych zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu które mogłoby wywoływać wobec nich skutki prawne lub istotnie na nich wpływać.

Wyślij repertuar na mail

Podaj adres email na który zostanie wysłany repertuar.