Kup bilet Kup bilet z noclegiem

12. LAJ - Jachna, Mazurkiewicz, Buhl / Joe McPhee & Mikołaj Trzaska Trio

Opis

Organizator: Wytwórnia
Bilety w cenie: 30 zł z kartą zniżkową / 40 zł bez karty zniżkowej;
Karnety festiwalowe w cenie: 140 zł z kartą zniżkową / 150 zł bez karty zniżkowej;

...Więcej informacji o zniżkach...

Prosimy o zachowanie paragonu fiskalnego, który jest podstawą do zwrotu pieniędzy w przypadku odwołania koncertu!


Część I: Jachna/Mazurkiewicz/Buhl

Część II:
Joe McPhee& Mikołaj Trzaska Trio


Jachna/Mazurkiewicz/Buhl

W pierwszej części wieczoru na naszej scenie pojawi się trio w składzie Wojciech Jachna (trąbka, elektronika), Jacek Mazurkiewicz (kontrabas, elektronika) oraz Jacek Buhl (perkusja).

Wojciech Jachna i Jacek Buhl to muzycy związani z niezależną sceną bydgoską. Artyści regularnie nagrywali w duecie aż do momentu, kiedy współpracę zaproponował im kontrabasista Jacek Mazurkiewicz. Przy okazji pracy nad pierwszą, świetnie przyjętą wspólną płytą „Dźwięki ukryte” muzycy zrozumieli, że nadają na podobnych falach: chętnie improwizują, topią dźwięki instrumentów w elektronicznych pogłosach oraz szukają ciekawych akustycznie przestrzeni. Drugi album tria zatytułowany „God’s Body” zarejestrowano w czerwcu 2017 roku w łódzkiej Fabryce Sztuki. Czas, jaki minął od nagrania i wydania pierwszego albumu, trio pracowicie spożytkowało na koncertowanie w całym kraju co też wpłynęło na większe interakcje muzyczne między artystami. Na „God’s Body” pełne niuansów i detali kompozycje zanurzone są w ambientowych tłach i powłóczystych dźwiękach kontrabasu.

Wojciech Jachna – trębacz i improwizator, w czasach yassowego szaleństwa grał na perkusji w kultowej grupie Trytony. Dał się poznać dekadę później występując m.in. w popularnym zespole Contemporary Noise Quintet, a także Sing Sing Penelope czy w reggae’owej grupie Dubska. Współpracował z wieloma wybitnymi polskimi artystami, między innymi z Markiem Kądzielą, Irkiem Wolnickim czy legendą sceny awangardowej i improwizowanej – Andrzejem Przybielskim.

Jacek Mazurkiewicz – kontrabasista i kompozytor, który w swojej twórczości nie ogranicza się do jednego gatunku muzycznego i wciąż poszukuje nowych brzmień. Swoje dźwięki składa w całość bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie, łącząc akustykę z elektroniką. Współpracuje nie tylko z Jachną i Buhlem, ale również z Mikołajem Trzaską, Andrzejem  Przybielskim, Danielem Levinem, Stanisławem Soyką czy Robem Brownem, a także współtworzy różnorodne projekty muzyczne, m.in. 3FoNIA, Modular String Trio czy Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego. Zajmuje się udźwiękowieniem, komponowaniem i produkcją muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe i muzyczne.

Jacek Buhl – urodzony w 1965 roku perkusista jazzowy, który związany był z bydgoskim klubem Mózg. Grę na bębnach rozpoczynał w zespole Variete, a następnie grał w kilku ważnych dla tzw. sceny jassowej i postjassowej formacjach – Trytony, Syfon, Spejs, The Cyclist. Współtworzy takie składy, jak: Alameda 5, duet Jachna/Buhl, Jaząbu, Glabulator. Tworzy także muzykę do filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych.


Joe McPhee & Mikołaj Trzaska Trio

Trio Mikołaja Trzaski z gościnnym udziałem legendy jazzu Joego McPhee to dawka mocnego, strukturalnego free jazzu i nie lada wydarzenie dla wszystkich melomanów, które obowiązkowo należy zapisać w kalendarzu.

Jeden z najwybitniejszych jazzmanów naszych czasów, Joe McPhee, do dzisiaj urzeka niezwykłą osobowością i emocjonalnością swoich kompozycji. Amerykański multiinstrumentalista jazzowy, kompozytor, improwizator, teoretyk i poeta ceniony na całym świecie. Choć, co ciekawe, do lat 90. bardziej niż w Ameryce popularny był w Europie, a w ojczyźnie zrobiło się o nim głośniej nieco później za sprawą albumu „As Serious As Your Life” wydanego w 1996 roku. Urodził się w Miami na Florydzie w 1939 roku. Był muzycznym samoukiem: w wieku ośmiu lat zaczął grać na trąbce, na saksofonie w wieku 32 lat, po poznaniu muzyki Johna Coltrane'a, Alberta Aylera i Ornette'a Colemana. Zadebiutował w 1967 roku pojawiając się na płycie Clifforda Thorntona zatytułowanym „Freedom and Unity”. McPhee ma na swoim koncie pokaźną dyskografię, współpracował z największymi artystami zarówno sceny jazzowej, popularnej, jak i awangardowej. Koncertował w prestiżowych salach koncertowych. Był liderem awangardowego Trio X (z Dominicem Duvalem i Jayem Rosenem), prowadził grupę do której zapraszał wybitnych awangardzistów spod znaku organizacji AACM (np. Josepha Jarmana, Sunny’ego Murraya). Współpracował i nagrywał z najlepszymi: Jimmym Giuffrem, Billem Stewartem, Raymondem Boni, Anthonym Coxem, Charlesem Moffettem, Evanem Parkerem i wieloma innymi. W 2005 roku McPhee otrzymał nagrodę Resounding Vision Award od organizacji Nameless Sound. Był postrzegany jako awangardzista jazzu, którego chętnie zapraszano do ultranowoczesnych projektów wybitnych innowatorów: grał z trębaczem Cliffordem Thorntonem, Donem Cherrym czy legendarną Jazz Composers Orchestra. Od zawsze prezentował niezwykle nowatorskie podejście do tradycji jazzowych. Od końca lat 60. do chwili obecnej najbardziej znany jest z wykonywania free jazzu.

Mikołaj Trzaska to uznany saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor, autor muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów, szczególną współpracę nawiązał z reżyserem Wojciechem Smarzowskim. Jest uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce. Choć studiował malarstwo na gdańskim ASP, to fascynacja jazzem lat sześćdziesiątych (szczególnie muzyką Johna Coltrane'a i Ornette'a Colemana) pchnęła go do samodzielnej nauki gry na saksofonie altowym. Wkrótce potem dołączył do zespołu Tymona Tymańskiego „Sni Sredstvom Za Uklanianie". Grupa ta stanowiła zalążek późniejszego największego fermentu w polskim jazzie przełomu lat 80. i 90. i jeden z głównych filarów sceny yassowej, mowa oczywiście o kultowym zespole Miłość, którego Trzaska był współzałożycielem i saksofonistą. W 1993 roku założył zespół Łoskot, rok później z Ryszardem Tymańskim rockowo-jazzowy duet Masło. Swoją pierwszą solową płytę zatytułowaną „Cześć, Cześć, Cześć” wydał w 1995 roku. Koncertował z wieloma osobistościami europejskiej i amerykańskiej, a także polskiej sceny awangardowej, znany jest ze współpracy m.in. z Marcinem Świetlickim i grupą Świetliki, czy Robertem Brylewskim. Z Joem McPhee spotkali się jesienią 2006 roku, nawiązując wtedy współpracę i nagrywając (wraz z Jayem Rosenem) album „Intimate conversations”. W 2007 roku Trzaska zagrał wspólną trasę koncertową z Trio X. W swoich podróżach muzycznych za cel obrał sobie poszukiwanie wspólnego mianownika między muzyką żydowską i współczesną.

Podczas koncertu w Wytwórni na scenie oprócz Mikołaja Trzaski i Joe’a McPhee zobaczymy także perkusistę Klausa Kugela oraz kontrabasistę Marka Tokara. Zespół zaprezentuje program, w którym podstawę do improwizacji tworzą kompozycje wszystkich muzyków. Kwartet Trzaska/McPhee/Tokar/Kugel jest z pewnością interesującym zjawiskiem muzycznym, prezentującym publiczności zderzenie kilku kultur we współczesnej muzyce improwizowanej. To bezkompromisowe, żarliwe free, ale muzyka jest tu bardziej skupiona, struktury bardziej przestrzenne, abstrakcyjne i bogatsze sonorystycznie.

Newsletter

Wypisz się z Newslettera

Aby wypisać się z listy subskrybentów podaj swój adres email

Zapisz się na nasz Newsletter

Wypełnij formularz, aby dopisać się do newslettera.Wyrażenie powyższej zgody jest całkowicie dobrowolne. Osoba której dane dotyczą ma prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Administratorem Państwa danych osobowych jest Film Hotel sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi przy ulicy Łąkowej 29. W sprawach związanych z danymi osobowymi można również zwracać się bezpośrednio do Inspektora Ochrony Danych poprzez wysłanie wiadomości na adres: e-mail iod@wytwornia.pl.
  • Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu informowania Państwa o imprezach odbywających się w Film Hotel sp. z o.o. (w tym w klubie Wytwórnia), a podstawą prawną do przetwarzania danych osobowych jest Art. 23 ust. 1 pkt. 1 Ustawy o ochronie danych osobowych (po 25 maja 2018 r. Art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej Rozporządzenia).
  • Państwa dane mogą zostać ujawnione pracownikom firmy administrującej stroną www.wytwornia.pl. Ujawnienie może mieć miejsce tylko w celu i zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania strony. W celu przekazywania Państwu informacji o wydarzeniach Państwa adres e-mail będzie udostępniony firmie która w naszym imieniu zarządza wysyłką wiadomości.
  • Ponieważ osiągnięcie celu przetwarzania danych osobowych nie jest procesem który można zakończyć w konkretnym terminie dane z tego zbioru są przetwarzane do czasu wycofania zgody lub zgłoszenia zastrzeżenia przez osobę której dane dotyczą.
  • Osoby których dane dotyczą mają prawo do żądania od Film Hotel sp. z o.o. dostępu do danych osobowych które ich dotyczą, sprostowania danych, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych. Informujemy Państwa również o prawie do wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  • Film Hotel sp. z o.o. nie poddaje danych marketingowych zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu które mogłoby wywoływać wobec nich skutki prawne lub istotnie na nich wpływać.

Wyślij repertuar na mail

Podaj adres email na który zostanie wysłany repertuar.