Kup bilet Kup bilet z noclegiem

Soundedit'19 - Moskwa, Blitzkrieg

Opis

Organizator: Soundedit
Bilety: 35 zł do nabycia w kasie Wytwórni oraz w sieci salonów: Empik, Media Markt i Saturn

Prosimy o zachowanie paragonu fiskalnego, który jest podstawą do zwrotu pieniędzy w przypadku odwołania koncertu!


Grupa Moskwa zadebiutowała w 1984 r. na festiwalu w Jarocinie. Występuje więc na punkowej scenie od ponad trzydziestu lat. Powstała jednak rok wcześniej – właśnie w Łodzi. Legenda polskiego undergroundu wystąpi w czwartek 24 października podczas Festiwalu Soundedit. Tego samego wieczoru wystąpi również łódzki zimno falowy zespół Blitzkrieg, który właśnie wznowił działalność wydając reedycję albumu „Holy War”.


Zespół Moskwa założył w 1983 r. wokalista i gitarzysta Paweł Gumola. Pierwszy, najbardziej „moskiewski”, skład to: Paweł 'Guma' Gumola – wokal, gitara, autor znacznej części tekstów i kompozycji (ex – TNT, Bad Blood, Detonator), Piotr 'Rogoz' Rogoziński – bas, wokal (ex – Latające Żyrafy), Tomasz 'Pałker' Gron – perkusja (ex – Logos, R.A.P. – Rezerwowa Armia Pracy, Parlament).

W sierpniu 1984 roku miało miejsce chyba najważniejsze wydarzenie w historii Moskwy – występ w konkursie „FMR Jarocin ’84″.

– Jest tak ostro, że dla wyhamowania koncert w amfiteatrze zostaje po szóstym numerze przerwany przez dyrektora artystycznego festiwalu, Waltera Chełstowskiego. Po uspokojeniu „kolegów z załogi punkowej” zespół kontynuuje grę. W efekcie Moskwa zostaje jednym z laureatów festiwalu i wchodzi do „złotej ósemki”, rozpoczynając tym samym wielką karierę, co oznacza liczne koncerty w całym kraju i estymę w punk rockowej społeczności – wspomina Paweł Gumola, lider zespołu.

Grupa realizuje sesje nagraniowe dla łódzkich rozgłośni, a następnie występuje jako gwiazda na „Rockowisku”. Pomiędzy 1985 a 1987 rokiem zespół ze względu na kłopoty z cenzurą występował jako M-kwa. Koncertuje na wielu festiwalach rockowych oraz pracuje przy realizacjach filmów. Udział Moskwy na festiwalu „FMR Jarocin ’86″, budzi zainteresowanie BBC. W zrealizowanym przy współudziale „Low Flying Pictures Ltd.” oraz „Interpress” filmie „My Blood, Your Blood” (reż. Andrzej Kostenko), twórcy obrazu wykorzystują barwną opowieść lidera formacji o historii swojego życia oraz problemach tkwiących w peerelowskiej rzeczywistości. Film emituje dziewięć stacji, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Do polskiej telewizji trafia latem następnego roku, lecz w wersji ocenzurowanej.

Pierwsza płyta Moskwy ukazuje się w 1989 roku. Nakład sprzedaje się błyskawicznie, lecz część punkowej publiczności nie jest zadowolona. Zmiany w składzie oraz w wykonywanej muzyce nie podobają się najbardziej radykalnym fanom. Moskwa, występując w Jarocinie, jest obrzucana błotem. Mimo to zespół nadal koncertuje i występuje w kolejnych filmach. W 1990 roku ukazuje się druga płyta „Życie niezwykłe”, a w 1991 r. Moskwa przestaje istnieć. Reaktywacja następuje w 2001 roku. Z nowym składem Paweł Gumola koncertuje i nagrywa. Po kolejnych zmianach personalnych ukazuje się płyta „21 wiek” wydana przez Zima Records (2019).

Podczas Festiwalu Soundedit zespół wystąpi w składzie: Paweł Gumola – wokal, gitara, Kamil Rogiński – bas i Radek Jarzyna – perkusja.


Łódzki Blitzkrieg zadebiutował w 1987 roku. Mroczne brzmienie, dynamiczne koncerty i przede wszystkim melodyjne, zostające w głowie piosenki. To była prawdziwa nowa jakość na ówczesnej polskiej zimno falowej scenie. Zespół wyróżniał się oryginalnością, co publiczność szybko doceniła.

Początkowy skład zespołu to: Tomasz Bryczek – perkusja, Piotr Czyszanowski – bass i Tomasz 'Mechu' Wojciechowski – gitara. Artyści określali swoją muzykę jako „heavy new wave”, a ich ambicją było stworzenie niepowtarzalnego brzmienia. Blitzkrieg wystąpił trzykrotnie w Jarocinie oraz na kilku innych krajowych festiwalach. Po zmianach personalnych do grupy dołączyli: Paweł Bulski – bas i Tomasz Tybulczuk – klawisze. W tym właśnie składzie w 1991 roku nagrali swoją jedyną płytę „Holy War” wydaną przez wytwórnię Asta rok później. Powstanie zespołu tak wspomina jego pierwszy wydawca, Arkadiusz Pragłowski:

– Blitzkrieg pochodził z Łodzi, w której wtedy aż gotowało się od artystycznych działań. Nazywano ją polskim Manchesterem, zarówno od przemysłowego charakteru miasta jak i prężnej lokalnej sceny muzycznej, która podobnie jak w Manchesterze rozwijała się jak piękny egzotyczny kwiat na gruzach szarej industrialnej zabudowy. W Łodzi warto było bywać. Na Piotrkowskiej nie było co prawda tylu klubów i kawiarni, co teraz, jednak w zadymionych salkach niewielkich studenckich klubów, garażach i obskurnych salach prób rodziły się interesujące zespoły i powstawały warte zapamiętania dźwięki. Muzycy spotykali się w najróżniejszych konfiguracjach. Niektóre projekty kończyły się po kilku lub kilkunastu próbach, innym udawało się dotrwać do pierwszych koncertów, nieliczne doczekały radiowego lub fonograficznego debiutu.

Wydawało się, że Blitzkrieg uniknie podobnych turbulencji. Skład z koncertu na koncert grał coraz lepiej. Muzycy poza tym, że razem grali, wydawali się również dobrymi przyjaciółmi. Do zespołu dołączyły chórzystki i zarazem skrzypaczki: Kama Sowińska i Ewa Śrudkowska.

„Holy War” został zrealizowany w  „garażowym” studiu przy ulicy Wołodyjowskiego w Warszawie. Część nagrań pochodzi z sesji zarejestrowanej w studiu Andrzeja Puczyńskiego w Izabelinie. Album nabrał kolekcjonerskiej wartości po latach. Świadczą o tym liczne internetowe posty i imponujące ceny nielicznych dostępnych na wtórnym rynku egzemplarzy.

Grupa przestała istnieć pod koniec 1991 roku, lecz muzycy kontynuowali kariery w formacjach: Jezabel Jazz i Closterkeller. Latem 2019 roku Blitzkrieg znów zaczął koncertować.

Newsletter

Wypisz się z Newslettera

Aby wypisać się z listy subskrybentów podaj swój adres email

Zapisz się na nasz Newsletter

Wypełnij formularz, aby dopisać się do newslettera.Wyrażenie powyższej zgody jest całkowicie dobrowolne. Osoba której dane dotyczą ma prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Administratorem Państwa danych osobowych jest Film Hotel sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi przy ulicy Łąkowej 29. W sprawach związanych z danymi osobowymi można również zwracać się bezpośrednio do Inspektora Ochrony Danych poprzez wysłanie wiadomości na adres: e-mail iod@wytwornia.pl.
  • Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu informowania Państwa o imprezach odbywających się w Film Hotel sp. z o.o. (w tym w klubie Wytwórnia), a podstawą prawną do przetwarzania danych osobowych jest Art. 23 ust. 1 pkt. 1 Ustawy o ochronie danych osobowych (po 25 maja 2018 r. Art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej Rozporządzenia).
  • Państwa dane mogą zostać ujawnione pracownikom firmy administrującej stroną www.wytwornia.pl. Ujawnienie może mieć miejsce tylko w celu i zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania strony. W celu przekazywania Państwu informacji o wydarzeniach Państwa adres e-mail będzie udostępniony firmie która w naszym imieniu zarządza wysyłką wiadomości.
  • Ponieważ osiągnięcie celu przetwarzania danych osobowych nie jest procesem który można zakończyć w konkretnym terminie dane z tego zbioru są przetwarzane do czasu wycofania zgody lub zgłoszenia zastrzeżenia przez osobę której dane dotyczą.
  • Osoby których dane dotyczą mają prawo do żądania od Film Hotel sp. z o.o. dostępu do danych osobowych które ich dotyczą, sprostowania danych, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych. Informujemy Państwa również o prawie do wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  • Film Hotel sp. z o.o. nie poddaje danych marketingowych zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu które mogłoby wywoływać wobec nich skutki prawne lub istotnie na nich wpływać.

Wyślij repertuar na mail

Podaj adres email na który zostanie wysłany repertuar.