Kup bilet Kup bilet z noclegiem

XV Noc Żywych Bębnów - Urodziny City Bum Bum

Opis

Organizator: City Bum Bum
Bilety:
Miejsca stojące
: w przedsprzedaży 30 zł z kartą / 35 zł bez karty; miejsca stojące w dniu koncertu 35 zł z kartą / 40 zł bez karty.
Balkon: w przedsprzedaży 45 zł z kartą / 50 bez karty; balkon w dniu koncertu 50 zł z kartą / 55 bez karty.

...Więcej informacji o zniżkach...XV Noc Żywych Bębnów, czyli największe święto muzyki afrykańskiej w kraju, startuje już 15 czerwca i potrwa do 17 czerwca. Festiwalowy weekend jest równocześnie okazją do świętowania 15. urodzin gospodarzy - ensemble City Bum Bum. Z tej okazji w klubie Wytwórnia 16 czerwca szykuje się gorący wieczór pełen afrykańskich brzmień i rytmów. Tegoroczna edycja Nocy Żywych Bębnów przedstawia najciekawszy i najbardziej zróżnicowany line-up ze wszystkich edycji dotychczas.

Noc Żywych bębnów to radość, kunszt muzyczny i wirtuozeria, a przede wszystkim jedyny w swoim rodzaju weekendowy festiwal dla koneserów muzyki afrykańskiej, wyjątkowy na tyle, że od 15 lat przyciąga ich nie tylko z całej całej Europy, ale również z różnych zakątków Afryki. Przy okazji urodzin szkoły City Bum Bum organizatorzy przygotowali szereg atrakcji.

Po ubiegłorocznej Nocy Żywych Bębnów, w czasie której doszło do historycznego występu Famoudou Konate, najstarszego żyjącego mistrza djembe, w tym roku pojawią się mistrzowie i mistrzynie tzw. drugiej i trzeciej generacji wirtuozów muzyki afrykańskiej. Nie jest też przypadkiem, że szczególny akcent przypadnie w udziale kobiecej sile i energii.


Po raz pierwszy w historii festiwalu wystąpi znany już polskiej publiczności wielki mistrz bębnów z Burkina Faso, Harouna Dembele, nazywany przez wielu współczesnym "królem djembe". Urodzony w kulturalnej stolicy Bobo Djoulaso w rodzinie griotów, artysta od najmłodszych lat angażowany był w grę na tradycyjnych instrumentach kultury Mandinka i kształtowany na strażnika artystycznego dziedzictwa Afryki Zachodniej. W 1994 r. został pierwszym solistą legendarnej formacji "Yelemba d'Abidjan" z Wybrzeża Kości Słoniowej. Po rozwiązaniu grupy w 2004 r. stworzył własny zespół: "Troupe Parissi", do którego zaprasza utalentowanych artystów z Burkina Faso i z Wybrzeża Kości Słoniowej. Od tego czasu, jako niekwestionowany mistrz djembe, występuje i naucza na całym świecie. Harouna Dembele to obecnie jeden z najbardziej pożądanych i rozchwytywanych djembefola na świecie.


Tym, kim dla bębnów afrykańskich jest Dembele, tym dla współczesnego tańca afro pozostaje inny znamienity gość tegorocznego festiwalu, Sellou Nadege Blagone. Artystka od wczesnych lat inicjowana w tradycyjną kulturę Wybrzeża Kości Słoniowej dołączyła w młodym wieku do Narodowego Baletu Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie stała się pierwszą tancerką występującą w legendarnych maskach Zaouli i Flali, aby wkrótce pełnić również funkcję asystentki pierwszego choreografa zespołu. Po przyjeździe do Europy Sellou Blagone miała okazję współpracować na scenie z takimi tuzami sceny afro, jak Papa Wemba czy Salif Keita i szybko wzbogaciła swój warsztat o nowe inspiracje: taniec współczesny, afro-jazz, hip-hop i wiele innych elementów. Sellou jest obecnie jedną z najciekawszych tancerek nurtu afro, o czym świadczą zaproszenia na warsztaty, jakie spływają do niej z całego świata: od Japonii po Amerykę Południową. W jej warsztatach tanecznych grają zawsze wielcy mistrzowie djembe.


Równie ekscytująco i wspaniale przedstawia się pierwszy w Polsce występ prawdziwego objawienia, jakim są dwie artystki młodszego pokolenia, które już zostały okrzyknięte przez wielkich afrykańskich muzyków mianem przyszłości kultury. Mowa o siostrach Melissie i Ophelii Hie, które pochodzą z muzyczno-tanecznej rodziny z Burkina Faso, choć urodziły się w Bordeaux we Francji. Melissa Hie – wirtuozka djembe i fenomenalna tancerka w jednej osobie oraz Ophelia Hie – wirtuozka pentatonicznego balafonu i bębnów basowych dundun są pięknym przykładem tego, w jaki sposób młodzi ludzie afrykańskiej diaspory mogą kultywować swoje dziedzictwo integrując się z innymi kulturami. Założony przez siostry zespół Benkadi Quartet łączy tradycyjną muzykę Burkina Faso z elementami hip-hop'u, jazzu czy drum'n'bass.


Na zaproszenie organizatorów w Wytwórni pojawi się także pochodząca z Holandii Sophie Sabar - tancerka i antropolożka, która poświęciła swoje życie tradycyjnemu senegalskiemu tańcowi sabar wywodzącego się z grupy etnicznej Wolof i stała się bodaj jedyną białą kobietą na świecie traktowaną jako mistrzyni tej artystycznej formy. Wykorzystując swoje wykształcenie i olbrzymie doświadczenie Sophie jest zarazem unikatową nauczycielką tańca sabar i potrafi w przystępny dla ludzi z Europy sposób wyjaśnić niuanse tej zachwycającej i złożonej sztuki.

W czasie tegorocznej Nocy Żywych Bębnów zobaczymy także wykonawców polskiej i zagranicznej sceny afro. Podczas sobotniego galowego koncertu w Wytwórni zaprezentują się grupy CocoDjembe i Nandaloo z Trójmiasta, a piątkowy koncert w klubie Żarty Żartami będący rozgrzewką przed sobotnim finałem otworzy litewska grupa Afrikos Bugnai.

Jak co roku gospodarzem całej imprezy będzie CBB Ensemble – flagowy zespół City Bum Bum, muzyczno-taneczny kolektyw artystów z Polski, Irlandii, Senegalu i Węgier, od wielu lat pionier i czołowy przedstawiciel muzyki afro/world w Polsce znany z barwnych i wysoce energetycznych koncertów w kraju i za granicą. Wydana przed dwoma laty płyta „Doni Doni” CBB Ensemble z gościnnym udziałem Meli Koteluk oraz wybitnego saksofonisty jazzowego - Viktora Toth'a z Węgier, zbiera bardzo wysokie noty wśród miłośników muzyki afrykańskiej i world music – nota bene - na całym świecie! Poza nimi, tego wieczoru przez scenę przewinie się ponad 100 wykonawców: od adeptów szkoły City Bum Bum począwszy, przez zaproszone zespoły z kraju i z zagranicy, tancerki afro, chór gospel, po mistrzów world music i sztuki afrykańskiej.

Newsletter

Wypisz się z Newslettera

Aby wypisać się z listy subskrybentów podaj swój adres email

Zapisz się na nasz Newsletter

Wypełnij formularz, aby dopisać się do newslettera.Wyrażenie powyższej zgody jest całkowicie dobrowolne. Osoba której dane dotyczą ma prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Administratorem Państwa danych osobowych jest Film Hotel sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi przy ulicy Łąkowej 29. W sprawach związanych z danymi osobowymi można również zwracać się bezpośrednio do Inspektora Ochrony Danych poprzez wysłanie wiadomości na adres: e-mail iod@wytwornia.pl.
  • Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu informowania Państwa o imprezach odbywających się w Film Hotel sp. z o.o. (w tym w klubie Wytwórnia), a podstawą prawną do przetwarzania danych osobowych jest Art. 23 ust. 1 pkt. 1 Ustawy o ochronie danych osobowych (po 25 maja 2018 r. Art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej Rozporządzenia).
  • Państwa dane mogą zostać ujawnione pracownikom firmy administrującej stroną www.wytwornia.pl. Ujawnienie może mieć miejsce tylko w celu i zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania strony. W celu przekazywania Państwu informacji o wydarzeniach Państwa adres e-mail będzie udostępniony firmie która w naszym imieniu zarządza wysyłką wiadomości.
  • Ponieważ osiągnięcie celu przetwarzania danych osobowych nie jest procesem który można zakończyć w konkretnym terminie dane z tego zbioru są przetwarzane do czasu wycofania zgody lub zgłoszenia zastrzeżenia przez osobę której dane dotyczą.
  • Osoby których dane dotyczą mają prawo do żądania od Film Hotel sp. z o.o. dostępu do danych osobowych które ich dotyczą, sprostowania danych, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych. Informujemy Państwa również o prawie do wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  • Film Hotel sp. z o.o. nie poddaje danych marketingowych zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu które mogłoby wywoływać wobec nich skutki prawne lub istotnie na nich wpływać.

Wyślij repertuar na mail

Podaj adres email na który zostanie wysłany repertuar.